Erasmus Plus Projesi

Küçükler Barajının ve Küçükler Arıtma Tesisinin Şehre Ulaştırdıkları İçme Suyunun Geçtiği Aşamaları Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulunun Öğrencilerine ve Okulun Dahil Olduğu Erasmus Plus Projesinin Yurtdışından Gelen Katılımcılarına Tanıtıldı.

Erasmus Plus Projesi

Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu’nun da ortak olduğu Erasmus Plus Projesi kapsamında Uşak’a gelen İtalya ,Letonya, Danimarka, Yunanistan, Portekizli öğrenciler ve öğretmenler Uşak’ın Banaz İlçesi’nde bulunan ve Uşak Belediyesi tarafından önemli yatırımlar ile desteklenen Küçükler Barajı ve Küçükler İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni ziyaret ettiler.

Küçükler Barajı’nın ve Küçükler Arıtma Tesisi’nin şehre ulaştırdıkları içme suyunun geçtiği aşamaları Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu’nun öğrencilerine ve okulun da dâhil olduğu Erasmus Plus Projesi’nin yurtdışından gelen katılımcılarına tanıtıldı. Gelen katılımcılarla özellikle ilgilenen Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne bağlı görevli kimyager Deniz Turgut, kente sağlanan suyun bir çok arıtma işleminden geçtiğini ve en doğal haliyle halka ulaştırıldığını, bu konuda Uşak’ın çok avantajlı bir şehir  olduğunu belirtti.Misafirlere Uşak’ın su kaynaklarını yerinde ve detaylı bir şekilde anlatan Turgut, Uşak Belediyesi’nin yapmış olduğu önemli yatırımlardan birisinin de Küçükler İçme Suyu Arıtma Tesisi olduğunu belirtti. Tesiste kullanılan arıtma sisteminin  teknolojide en gelişmiş sistem olduğunu ve Türkiye’de ilk kez Uşak’ta kullanıldığını belirtti.Uşak’ın 3 adet su kaynağı olduğunu, bunların Murat Dağı’ndan dökülen Çokrağan Doğal Kaynak Suyu, Küçükler Barajı’nda bulunan su ve kuyulardan verilen sular olduğunu belirten Turgut, bu suların Uşak’ın ihtiyacını tamamen karşıladığını belirtirken burada elde edilen suyun doğal ve sağlıklı bir şekilde Uşak’taki vatandaşların evlerine ulaştırıldığını söyledi. Kente ulaştırılan suyun çelik bir boru yardımıyla hiçbir kimyasalla temas etmeden halka ulaştırıldığının altını çizen Turgut, halkı endişelendiren asılsız haberlere inanılmaması gerektiği konusunda da uyarıda bulundu.

Erasmus Plus Projesinin konusunun su olması nedeniyle çeşitli incelemelerde bulunan kafile, Uşak’taki  su arıtma sisteminin kendi ülkelerindekinden farklı olduğunu ve  tesisi çok beğendiklerini dile getirdiler. Arıtma tesisinde misafirlere ayrıca Uşak’ın millî tadı olan tarhana çorbası ikram edildi. Su arıtma tesisini gezen öğrenciler daha önce suyun elde edilişi hakkında bir bilgileri olmadığını, buraya gelince öğrendiklerini belirttiler. Bu işlemin zorluğunu gören  öğrenciler, edindikleri bu bilgiler sonucunda artık dışarıdan su almayacaklarını yalnızca çeşmeden gelen suyu içeceklerini dile getirdiler.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER