Bir Motif Bir Kültür Projesi Yarın Başlıyor

Proje Eskimeye Yüz Tutmuş Dokuma Mesleğini ve Kültürünü Gençlere Anlatıp Öğretmeyi Hedefliyor

Bir Motif Bir Kültür Projesi Yarın Başlıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteklediği, Uşak Üniversitesi ve Uşak Gençlik Merkezinin birlikte organize ettiği “Bir Motif Bir Kültür” projesi  yarın başlayacak. Proje “Haydi Gençler Geleceğimizi Dokuyoruz” sloganıyla eskimeye yüz tutmuş dokuma mesleğini ve dokuma kültürünü gençlere anlatıp öğretmeyi hedefliyor.

Proje açılışı yarın 14:30 da Uşak Gençlik Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşecek.Proje kapsamında Uşak Gençlik Merkezinde halı dokuma atölyeleri açılacak. Projeye 19-24 yaş arasındaki gençler başvurabilecek. Yaklaşık 130 öğrenciye halk eğitim merkezinden görevli  öğretmen tarafından haftanın 5 günü halı dokuma eğitimi verilecek. Projede toplam 12 tezgah kurulacak bu tezgahların 7 tanesinde  7 bölgenin motifleri işlenecek. 5 tezgahta ise Gençlik ve Spor Bakanlığı , Uşak Gençlik Merkezi, Uşak Üniversitesi, Düşünen Çınarlar Topluluğu logoları ve Türk bayrağı dokunacak. Logolar ilgili kurumlara hediye edilecek. 3 aylık bir eğitim sonunda kapanış yemeği düzenlenecek ve  katılımcılara sertifikaları verilecek.

Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencisi, Gençlik Merkezinde Genç Gönüllü Lideri Proje Koordinatörü Mesut Kaya konuyla ilgili şunları söyledi:

“Projenin amacı eskimeye yüz tutmuş meslek ve kültürümüzü gençlere anlatıp öğretmektir. Uşak ilimize ait olan dokuma kültürü neredeyse unutulmaya yüz tuttu. Biz de gençlerimize bu mesleği ve kültürümüzü unutturmamak için böyle bir proje düşündük. Ülkemizin yedi bölgesinden gelen Uşak Üniversitesi öğrencileri ile 7 kişilik grup oluşturup , her grubu kendi bölgesine ait bir motif üzerine dokuma öğretip bunları işlemelerine yardımcı olacağız. Her bölgenin kendi motiflerinin  Uşak Dokuma kültüründe yer bulmasını sağlayarak farkındalık oluşturmak için çalışacağız. Gençlerimize bunları gösterip öğretmek için tüm bilgi ve birikimlerimizi aktarmaya çalışacağız. En büyük hedefimiz gençlerimizin bu kültürü unutmaması. Ülkemizin dört bir yanına Uşak kültürüne dair tohumlar ekeceğimize ve bu tohumların yeşereceğine eminiz. Projemiz ile birlikte ayrıca gençler zararlı alışkanlıklardan da uzak kalacaklar, geçmişimize dair değerleri öğrenerek günümüze ışık tutacaklardır. Ben ayriyeten Gençlik Merkezi Müdürümüze yer tahsisi yaptığı için ve bana yardımcı olan Sibel Durak hanımefendiye teşekkür ederim.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER