Uzmanlar Uyarıyor Öğrencilerin Beslenmelerine Dikkat Edin

Anne ve babala dikkat uzmanlar çocuklarımız için bir takım uyarılarda bulundu

Uzmanlar Uyarıyor Öğrencilerin Beslenmelerine Dikkat Edin

Çocuklarını okula göndermeden önce kahvaltı yaptırmalarını belirten Uzmanalr, "Kahvaltı yapmayan çocukların derslerden geri kaldığını konsantrasyonlarının ve algılamalarının düşük olduğunu, dikkat sürelerinin açlıktan dolayı zayıf olduğu, öğrenmede güçlük çektikleri belirtildi.

17 Eylül pazartesi günü başlayacak 2018-2019 eğitim öğretim yılı öncesi uzmanlar öğrenci ve velilerini beslenme konusunda uyarıyor. Okul döneminde öğrencilerin okul başarısı yanında, büyüme ve gelişmeleri ile sağlıklı beslenmenin önemini vurguladı. Yapılan araştırmalarda okula aç giden öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğunun ortaya koyduğunu belirten uzmanlar Çocuklukta başlayan şişmanlığın erişkin yaşlarda da devam ettiğini ispatlayan birçok çalışma mevcut. “Çocuktur yesin de yeter ki” düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bu da toplumda erken yaşta kazanılacak en önemli alışkanlığın yanlış temellere oturmasına sebep oluyor. Çocuklar duyduklarını değil gördüklerini yapıyor. Sevgili anneler-babalar çocuğunuzda kilo problemleri, diş çürümesi, demir eksikliği, vitamin-mineral eksikliği olmasını istemiyorsanız rol modeli olarak beslenme alışkanlıklarınızla örnek olmalı ve çocuğunuzu yanlış tercihlerden korumalı” uyarılarında bulunuldu.

Peki öğrencilerin beslenme çantasında neler olmalı

Örnek beslenme çantasında olması gereken besinler şunlar olmalı

Evde yapılan yoğurt doğal meyveler rendenlenmeli ve meyveli yoğurt yapılmalı. Doğal fıstık ezmesine batırılmış evde yapabileceğiniz grissini çubukları. havuç çubukları , Salatalık , 1 dilim kaşar peynir. Tavuk haşlamalı, yeşillikli sandviç, ayran. Peynirli tost, havuç suyu. Yulaf, tam buğday unuyla yapılmış kek, çörek, Sade süt 2 ceviz ve 1 meyve

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 20:59

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER