Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Konferansı

Uşak Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Tarafından Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Yönelik Konferans Yapıldı

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Konferansı

Uşak Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi" ne yönelik konferans yapıldı.Konferansın açılış konuşmasını yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, kadının toplumdaki yeri ile ilgili konuştu; “Türk kadınlarının Kurtuluş Savaşı’nda sırtında çocuğuyla cepheye mermi taşıdığını aktaran Savaş, "Ülkemizde 2017 yılında 133.809, bu yılın ilk 7 ayında ise 96.417 kadının şiddete maruz kaldığını biliyoruz. Böyle bir toplum çok acı. Bizim bir geçmişimiz, bir kültürümüz, dinimiz var. Eğer İslam’ın bize öğrettiği gibi yaşasaydık bunlar yaşanmazdı." dedi.

Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nuray Şahinler ise konuşmasında merkezin çalışmaları hakkında konuştu.Ailenin maddiyatın ötesinde bir duygu ve maneviyat ihtiyacını da karşıladığını aktaran Prof. Dr. Şahinler, "Aile bireylerini birbirlerine bağlayan sevgi ve merhamet bağı ne kadar güçlü ise aile ve toplumda o kadar sağlıklı olur. Güçlü aile, güçlü toplum ve güçlü devlet  sloganını burada anmak istiyorum. Aile bağlarını zayıflatarak birliğimizi tehdit eden en ciddi konu şiddettir. Aile içi şiddet tüm insanları tehdit eden bir boyutta yaşanırken bu tehdidi en ağır şekilde kadınlar yaşamaktadır." dedi.

 Avukat Serap Ergün Bitgin ise yaptığı sunumda, kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin, kadınlara yalnız kadın oldukları için uygulanan ve orantısız bir şekilde uygulanan şiddeti ifade ettiğini söyleyerek, kadınların bu konuda bilinçlenmesi, temel hak ve özgürlüklerini, tüm hukuki boyutlarıyla bilmesi gerektiğini belirtti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER