Tarihi Emanetler Uşak Belediyesine Hediye Edildi

Uşakın Yerel Sanatçısı ve 8 Tane Uşak Türküsünün Kaynak Kişisi İbilak Mehmet Lakaplı Mehmet Cağferin 98 Yıllık Bağlaması ve Kemanı Mehmet Cağferin Torunu Yahya Cağfer Tarafından Uşak Belediyesine Hediye Edildi

Tarihi Emanetler Uşak Belediyesine Hediye Edildi

Uşak'ın yerel sanatçısı ve 8 tane Uşak türküsünün kaynak kişisi ‘’İbilak Mehmet’’ lakaplı Mehmet Cağfer’in 98 yıllık bağlaması ve kemanı Mehmet Cağfer’in torunu Yahya Cağfer tarafından Uşak Belediyesine hediye edildi. Asırlık miraslar Uşak Belediyesi Kent Tarihi Müzesinde sergilenecek. 1902-1977 yılları arasında hayatını sürdüren Uşak’ın yerel sanatçılarından ‘’İbilak Mehmet’’ lakaplı Mehmet Cağfer’in sanat hayatı boyunca kullandığı asırlık enstrümanları torunu Yahya Cağfer tarafından Uşak Belediyesine hediye edildi.

Uşak Belediyesi Sanat Akademisi eğitmenlerinden Yavuz Turgut’un yürüttüğü 3 yıllık çalışma sonucu ortaya çıkan asırlık miras bağlama ve keman, Uşak Belediyesi Sanat Akademisinde de bir dersliğe adı verilen İbilak Mehmet dersliğinde gerçekleştirilen devir teslim töreniyle Uşak Belediyesine teslim edildi. Sanat Akademisi Genel Sanat Yönetmeni Mutlu Keklik ve Sanat Akademisi eğitmeni Yavuz Turgut’un da aralarında bulunduğu derslikte, Mehmet Cağfer’in dokunuşlarıyla can bulan asırlık mirasları, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan adına, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Görgülü teslim aldı.

Yavuz Turgut’un üstlendiği bu çalışma, Ocak ayı içerisinde yapılacak olan programda şefliğini de yine Yavuz Turgut’un üstleneceği bir konser ile sanatseverlerle buluşacak.İbilak Mehmet lakaplı Mehmet Cağfer’in 98 yıllık bağlaması ve kemanı Uşak Belediyesi Kent Tarihi Müzesinde ziyaretçilere açılacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 21:29

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER