Uşakta Yıllık 150 Ton Bal ve 15 Ton Polen Üretiliyor

Uşak Bal Üreticileri Birliği Tarafından Düzenlenecek Şenliğe Çok Sayıda Bal Üreticisi Katılacak

Uşakta Yıllık 150 Ton Bal ve 15 Ton Polen Üretiliyor

Yıllık 15 bin küpeli kovan bulunan, 150 ton bal ve 15 ton polen üretilen Uşak’ta bu yıl bir ilk gerçekleştirilecek ve bal şenliği yapılacak. Uşak Bal Üreticileri Birliği tarafından düzenlenecek şenliğe çok sayıda bal üreticisi katılacak.

Uşak Bal Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Samancı, Uşak sınırları içerisinde çok kaliteli bir bal üretiminin yapıldığını belirtti. Bölgedeki  balın kalitesinin aromasından kaynaklandığını ifade eden Samancı, “Uşak ve çevresinin çok kaliteli balı var, aroması müthiş, çiçek olarak çok zengin ama biz bu güne kadar bunu anlatamadık, hiç kimse bilmiyor. Buyursunlar gelsinler balımızdan tatsınlar, polenimizden tatsınlar. Bütün Uşak halkının sofralarını biz tatlandırmak istiyoruz” dedi.

Yaklaşık 30 yıldır arıcılıkla uğraşan emekli öğretmen Mehmet Samancı, 2006 yılında Uşak Bal Üreticileri Birliğini kurduklarını ve bununla birlikte Uşak’ta arıcılığın gelişmeye başladığını söyledi. Uşak Bal Üreticileri Birliği olarak bu yıl bir ilki gerçekleştirip bal şenliği yapmaya karar verdiklerini anlatan Samancı neden böyle bir organizasyon yapmaya karar verdiniz sorusuna; “ Uşak’ta bal üretiliyor, Uşaklının bundan haberi yok. Artık balı üretiyoruz, madem ürettik Uşaklı hemşerilerimizin karşısına çıkalım, biz ürettik buyurun balımızı güvenle tüketin diyeceğiz amacımız bu” şeklinde cevap verdi.Arıcılığın çok özverili bir iş olduğunu belirten Samancı açıklamasına şöyle devam etti:  

“Yılda 8 ayı dağda geçiriyoruz, bundan dolayı hem masraflı hem zor. Yağmuru var, yazı var, kışı var. Bu kadar kötü şartlarda çok güzel bal üretiyoruz ama biz derdimizi anlatamıyoruz. Ürettiğimiz balı değerlendiremiyoruz. Bizim ürettiğimiz ballar bakanlığın bal tebliğine %100 uygundur. Pazar yerinde satılanların %90’ının bal adı altında ne olduğu belirsiz. İnşallah ilk defa bu sene “Uşak Bal Üreticileri Birliği Bal Şenliği” adı altında 20-24 Aralık 2018 tarihleri arasında 4 gün süreyle şenlik yapacağız. Uşaklı hemşerilerimizi davet ediyoruz.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER